Zapoznaj się z...


InformacjeSeminarium WSZKiPZ

26-03-2015

Zapraszamy na seminarium naukowe WSZKiPZ, które odbędzie się w środę 15.04.2015 o godz. 16:00 w sali 117, ul. Podwale 13 w Warszawie.

 

Temat: " Badanie wpływu witaminy C na parametry skóry - zabieg sonoforezy "

 

Referujący: prof. ndzw. dr hab. inż Jacek Michalski

 

 

Streszczenie

 

Witamina C jest związkiem chemicznym, który w postaci podstawowej lub w postaciach jej pochodnych, jest szeroko stosowany w preparatach kosmetycznych. Jej działania: antyoksydacyjne, przeciwrodnikowe, rozjaśniające przebarwienia predestynują ją do zastosowań w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Mimo powszechnej wiedzy na temat własności witaminy C brakuje w literaturze prac obrazujących doświadczalnie i pokazujących ilościowo jej oddziaływanie a dotyczących badań z udziałem grup probantów. Dostępne są jedynie jakościowe wyniki uzyskane tylko w jednostkowych przypadkach (1, 2).

W ramach pracy magisterskiej pt.: „Wpływ zabiegu sonoforezy z witaminą C na parametry skóry przy cerze dojrzałej” Pani Izabela Józwik przeprowadziła serię 12 zabiegów sonofoerzy z użyciem preparatu zawierającego witaminę C lub placebo na grupie 30 probantów podzielonej na dwie równe części. Badanie zostało przeprowadzone metodą podwójnej ślepej próby z udziałem osób w wieku powyżej 30 lat (29 kobiet i 1 mężczyzna). Na początku eksperymentu i po każdych trzech zabiegach mierzone były: nawilżenie (korneometr), powierzchniowa utrata wody TEWL (tewametr) oraz zabarwienie skóry (chromametr). W badaniach zastosowano preparat przygotowywany według własnej receptury i zawierający albo 0% (placebo) albo 3,75% wag witaminy C.

Po opracowaniu wyników pomiarów stwierdzono między innymi, że witamina C powoduje:

  • nieznaczne zmniejszenie nawilżenia skóry,
  • zmniejszenie utraty wody TEWL,
  • rozjaśnienie kolorytu skóry.

Bibliografia

  1. Halliwell B. Antioxidant characterization: Methodology and mechanism. Biochem Pharmacol. 1995; 49(10):1341-1348.
  2. Lee GSK., Intravenous vitamin C in the treatment of post-laser hyperpigmentation for melasma: A short report. J Cosmet Laser Ther. 2008; 10:234–236.

 

Wstęp wolny, zapraszam wszystkich zainteresowanych!szkoła kosmetyczna | kosmetologia studia | kosmetologia warszawa |studia magisterskie kosmetologia | spa wellness |
Polityka prywatnosci

JEDYNE W WARSZAWIE STUDIA PODYPLOMOWE W MODUŁACH: CHEMIA I TECHNOLOGIA KOSMETYKÓW, KOSMETOLOGIA W MEDYCYNIE, PROFILAKTYKA I TERAPIA OTYŁOŚCI. SAM UKŁADASZ PROGRAM STUDIÓW! REKRUTACJA TRWA.